Wyścig z czasem

Znacie to na pewno. Czas, start. Wyścig z czasem się zaczął:) Ignaś usnął o 11:15. Mam dokładnie godzinę na: ugotowanie zupy z tego, co znajdę w domu (wariacje warzywne), umycie i wysuszenie włosów (niestety, nie całkiem krótkich:)), odkurzenie, wyszykowanie się do wyjścia, obudzenie Ignasia i przygotowanie go do podróży. I w drogę. Nie znoszę tego! Gdy pośpiech łapie mnie za gardło. Ignaś na pewno to czuje!
A jeszcze młodszy syn (Iggi jest w mojej nomenklaturze "najmłodszy") wrócił ze szkoły i też będzie dopominał się uwagi.
Ponieważ nóżka już nie boli (sprawdzamy to w trakcie ubierania rajstopek: płacz i lament- boli, spokój i uśmiech- nie boli), jednak jedziemy na próbę na ćwiczenia. Najwyżej się przejedziemy 50 km... i tak na spacer jest średnia pogoda... Stąd ten dziki pośpiech i życie na godziny.

Słyszeliście o kortyzolu? Ja powinnam słyszeć z racji edukacji, którą przeszłam i owszem słyszałam. Ale niech mnie licho, jeśli potrafię powiedzieć coś szczególnego o tym hormonie. Ale przeczytałam o nim kilka słów w pewnej, przypadkowo odkrytej na półce u przyjaciół, książce. Oto, co tam znalazłam:

"W maleńkiej główce synka mózg kiełkuje jak brokuły na wiosnę. Kiedy malec jest szczęśliwy, hormon wzrostu rozchodzi się po całym organizmie, docierając także do mózgu - dziecko rozwija się kwitnąco. Gdy chłopiec jest niespokojny, hormon stresu- kortyzol- spowalnia wzrost, a zwłaszcza rozwój mózgu."

I dalej: 
 "Geraldine Dawson, psycholog z University of Washingtn, stwierdziła, że dzieci wychowywane przez matki chore na depresję mają  wyjątkowo niski poziom aktywności mózgu. Jeśli jednak matka pokona depresję i otoczy dziecko intensywną opieką, maluch odrobi zaległości. Dodatkowo, jeśli matka wyjdzie z depresji zanim dziecko skończy rok, niemowlę wróci całkowicie do równowagi." J.M. Nash, Fertile Minds, "Time", 3.02.1997"

Znalazłam to w książce "Wychowywanie chłopców", Steve'a Biddulph.

I co Wy na to?

Ponieważ wątek jest dla mnie ważny- wrócę do moich przemyśleń niebawem.
Teraz czas minął. Trzeba szykować się do wyjścia....

A! W radio mówią, że dziś rocznica urodzin H.H. Andersena:)

Komentarze

Inni czytali też:

List do Terapeuty

***

JUŻ JEST! - Sala Doświadczania Świata

TheraTogs - spojrzenie subiektywne

Niczego nie żałuję?