Gliatilin i inne leki

Od dziś w "jadłospisie" Ignasia pojawia się nowy lek.

Postanowiłam o tym napisać, zdając sobie sprawę, jak wielu rodziców szukając ratunku czy wsparcia farmakologicznego dla swoich dzieci, błądzi po omacku. A mnie się właśnie wydaje, że trafiliśmy w końcu pod odpowiedni neurologiczny adres i że być może coś korzystnego z tego dla Ignasia wyniknie.

Jak już wspominałam- Eye-Q zdaje się robić pozytywną robotę w sieci neuronalnej naszego Malucha. Ignaś jakby lepiej skoncentrowany, manualnie zaczyna celować w pokrętła i ma chęć ich używać zgodnie z przeznaczeniem projektanta danej zabawki, ciekawy takich kolorowych sprzętów, które zajmują pół podłogi gościnnego pokoju w naszym domu (a pokój duży;)), a które dotąd omijał obojętnie...

Swego czasu liczyliśmy mocno na Cerebrolizynę, ale summa summarum, zamiast niej trafił nam się "prewencyjnie" Sabril i o Cerebrolizynie już nikt nie pamiętał (prócz nas- zrozpaczonych i zdesperowanych rodziców, ale toż to drobnostka przecież). Z perspektywy widzę, że i dobrze się stało, bo ominęły Ignasia regularne iniekcje, czyli stresogenne wizyty w przychodni, kłucie i wycie.
Sabril- nikt już czasu nie cofnie.... Jedynym plusem jest to, że chyba Ignaś nie stał się 1 z tych 3 pacjentów, którym niszczy on nerw wzrokowy. Mieliśmy szczęście.

Z leków wspomagających układ nerwowy, zwłaszcza centralny, to chyba wszystkie specyfiki powyżej opisałam.
Dziś otwieramy epokę Gliatilinu.
Jest on co prawda dedykowany pacjentom o trochę większym stażu życiowym niż Ignaś, ale z opinii Pani neurolog, która nam go poleciła wynika, że można go z powodzeniem stosować także u dzieci.  Skądinąd wiem, że sięgają po niego kulturyści (nadmiernie rozbudowana masa mięśniowa Ignasiowi co prawda na razie nie grozi), ale w jakim celu???- nie pytajcie mnie, proszę:)

Z ulotki załączonej do leku wynika, że:

1. Co to jest Gliatilin i w jakim celu się go stosuje

Lek Gliatilin zawiera substancję czynną - alfosceran choliny, która wzmacnia aktywność układu cholinergicznego i poprawia czynności błony komórkowej neuronów. Alfosceran choliny jest prekursorem fosfatydylocholiny, a także nośnikiem choliny – bezpośredniego prekursora acetylocholiny (ACh).
Acetylocholina, jeden z najważniejszych mózgowych neuroprzekaźników, odgrywa istotną rolę w funkcjach ośrodkowego układu nerwowego, takich jak: pamięć, emocje i czynności ruchowe. W różnych zespołach zwyrodnieniowych i pourazowych mózgu, układ acetylocholinowy ulega uszkodzeniu – wybiórczo lub w pierwszej kolejności. Zwiększona podaż choliny zwiększa ilość ACh, a tym samym aktywność układu, co istotnie zmniejsza objawy uszkodzenia mózgu. Struktura chemiczna alfosceranu choliny (zawierającego 40,5% choliny) i jego właściwości fizykochemiczne, zapewniają znaczący dopływ do mózgu substancji czynnej, chroniącej procesy metaboliczne.
Ponadto alfosceran choliny ułatwia ponowne wbudowywanie się fosfolipidów, utraconych w procesie starzenia, uszkodzenia lub zwyrodnienia mózgu, w błonę komórkową neuronów. Odpowiedni skład fosfolipidów w błonie komórkowej neuronów jest niezbędny dla jej prawidłowej czynności, decydującej o przewodnictwie i przekaźnictwie nerwowym.
Wyniki przedklinicznych badań farmakologicznych oraz badań z udziałem ochotników, dowodzą, że alfosceran choliny poprawia istotnie zaburzoną pamięć i inne funkcje poznawcze, a także wywiera korzystny wpływ na sferę afektywną i behawioralną.
Dotychczasowe wieloletnie doświadczenia kliniczne potwierdzają te obserwacje u osób w podeszłym wieku, z różnymi zespołami otępiennymi i pourazowymi.
Stwierdzono szybkie i całkowite wchłanianie alfosceranu choliny z przewodu pokarmowego do krwi oraz szybką dystrybucję w obrębie wielu organów, w tym mózgu. Eliminacja leku zachodzi przez nerki.
Wskazaniami do stosowania leku Gliatilin:
Inwolucyjne organiczne zaburzenia czynności mózgu (zaburzenia poznawcze - zaburzenia pamięci, dezorientacja, zmniejszenie motywacji, zmniejszenie koncentracji; zaburzenia afektu i zachowania – niestabilność emocjonalna, drażliwość, zanik zainteresowania otoczeniem). Pseudodepresja wieku podeszłego.

Więcej informacji o leku znajdziecie na przykład tutaj (jeśli oczywiście jesteście nimi zainteresowani;))

Żeby nie przedłużać i tak niekrótkiego wpisu (kto dziś ma czas na siedzenie przy komputerze prócz nastolatków?), obiecuję jedynie, że będę zdawać relację z jego działania.

Ignaś jako królik doświadczalny- brrr... dlaczego tak musi być???

Komentarze

Inni czytali też:

"Jaskiniowcy z bliska", czyli to, co mnie fascynuje.

Ta cała "zabawa" w emocje...

Krótka historia długiej drogi

Oczekiwanie...

A może do kina?