"Pełna chata" a samotność- dziwacznie?

Jestem chyba najwredniejszym pisaczem bloga;)

Wciąż milczę, a czas mija...

Wiem.

Jubilat;)
Jestem też jednak drażniąco uparta i wierna sobie, więc z pewną premedytacją nie robię rzeczy, których nie lubię, nie zmuszam się, gdy nie ma takiej najwyższej potrzeby. Czekam.
Czekam na to, by się we mnie poukładało coś w jakąś całość. Zbyt dużo hałasu wokół nas o nic.

A we mnie zawrzało. Tuż przed przyjęciem urodzinowym. Tuż przed rocznicą przyjścia na świat Ignasia, jak już pisałam- trzecią. Zawrzało i natychmiast się przelało. Tak. Pocieszał mnie jedynie fakt, że prawdopodobnie tak bywa- można zapaść na niemoc jakąś emocjonalną-energetyczną w okolicach urodzin swojego niepełnosprawnego potomka. Wiem, bo czytałam taki zjazdowy wpis u znajomej Mamy, więc z pewną lekkością płakałam i sobie na ten płacz pozwalałam.
Trzech dni potrzebowałam, by dostrzec źródło i przyczynę. Bo niby skąd i dlaczego? Wzięło mi się takie obniżenie nastroju? Przecież z wierzchu wyglądało wszystko bezpiecznie, radośnie, prawie beztrosko.
Przyjęcie zorganizowane. Dla 16 osób z noclegiem. Z tortem 3 kilogramowym (w przyszłym roku będzie 4kg;)). Z dzieciarnią w tle. Ze starszyzną  przy stole. Z pogaduchami do 2 w nocy. Z pompą, fetą i dmuchaniem świeczki przez rurkę.


Ostatecznie namierzyłam wroga i wcale zaskoczona nie byłam właściwie. Wygadałam się doszczętnie w ucho Cioci Oli, co cierpliwie słuchała i z całych sił rozumieć się starała (z dobrym skutkiem, nie powiem) i przeszło.

Tak.
Zdobyłam kolejną "bazę" świata żyjących z niepełnosprawnością. Lęk przed odrzuceniem i osamotnieniem.
Prawda, że Wy- Znajomi nasi, też się z tym zmagacie? Czytam o tym niekiedy na innych blogach, wyobrażam sobie, komentuję i wspieram. Ale tym razem POCZUŁAM. W sobie. I to mnie tak setnie zmroziło, a następnie ścięło z nóg metaforycznie.
Pod apelem Mamy Dzielnego Frania podpisuję się obie rękami.
Nie bójcie się naszych Dzieci. Nie wstydźcie się być z nami i z Nimi. Bardzo tego potrzebujemy.
Wszyscy. Całą rodziną.
Niepełnosprawność jest normalna. Czasem bywa trudna. Czasem fajna. Jednak w JEST zamyka się całe jej sedno. Przez te trzy lata z Ignasiem głęboko się o tym przekonałam. I usuwając się nieco na bok, robię jej miejsca przy sobie. Na stałe. Czasem biorę na ręce, czasem na kolana, a czasem podrzucam wysoko pod sufit, bo uwielbiam słuchać, jak dźwięcznie się śmieje... Niepełnosprawność też bywa szczęśliwa. I czuje. Zupełnie jak jej sprawna "siostra bliźniaczka"- pełnosprawność. Naprawdę!

To dlatego tak długo się zbierałam z pisaniem.
Bo nic łatwego do powiedzenia nie mam. Tym razem...I Ignacy ze swoimi zdrowymi "kumplami".
Cóż, różnica wieku spora, ale za sprawą starszych braci (i rodziców) można się szczycić takimi "układami", nie?


Komentarze

 1. Czytam i lza tez mi sie kreci w oku, staram sie by niepelnosprawnosc mojej corki byla tez radosna ale u nas usmiech maskuje. Bol ,rozgoryczenie. Nawet ta cala niepelnosprawnosc jest przez nas odpychana.czekam na taki moment jak wasz ,ze pogodze sie z sytuacja, oswoje .... ania

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Życzę Ci tego z całego serca.
   I choć to nie jest dla mnie proste, sporo wysiłku i pracy nad sobą mnie kosztuje- to wiem, że można. A właściwie nie ma chyba innej sensownej drogi:)
   Życzę Ci sił i wytrwałości. Również w tej "pracy własnej":) i ciepło pozdrawiam...

   Usuń
 2. I był ZygZac! Brawo! :)

  Mama- Ty jesteś taka silna babka, że nawet o połowie swojej siły nie zdajesz sobie sprawy. :) Ściskam mocniaście!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No a ja właśnie tu o słabości piszę;)
   Buziak:*

   Usuń
 3. Trzymaj się, Kochana. Zakop doły, odsłoń okna i wpuść do środka słońce. Nie tylko niepełnosprawność JEST. Ignaś również (lub raczej - przede wszystkim).
  Ściskam mocno!
  P.
  PS. A jeśli bardziej niż wymądrzania potrzebujesz po prostu przytulenia - to przytulam mocno!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz rację:)
   Ale chyba bardziej mi chodziło o to, żeby potraktować niepełnosprawność jako kawałek życia, połówkę jabłka, żeby ją zaakceptować nie tylko u nas w domu- bo tu już to się stało, ale w naszym otoczeniu bliższym i dalszym.
   Dzięki za uścisk:) Ściskam również:*

   Usuń
 4. A ja dopiero do Was doczłapałam.
  Anita, babko kochana, mądra Ty nasza.. Ja też Cię ściskam z sił wszystkich.
  No:*

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję Agnieszko. No:*
   I bardzo mi miło, że mimo swojego wypełnionego życia znajdujesz czas, by do nas zaglądać wirtualnie:* Odsyłam uścisk dla Ciebie.

   Usuń

Prześlij komentarz

Inni czytali też:

"Jaskiniowcy z bliska", czyli to, co mnie fascynuje.

Ta cała "zabawa" w emocje...

Krótka historia długiej drogi

Oczekiwanie...

A może do kina?